Uncategorized

Odcinek 49–Blanche de Bruxelles


100_3974

Na przekór słocie za oknem postanowiłem wrzucić słoneczny i ciepły odcinek. Omawiam w nim belgijskiego wita, o jakże zabawnej etykiecie. Piwo smakuje wybornie, szczegóły poznacie słuchając podcastu. Długość odcinka 12:50.

Pobierz odcinek!

Podkład muzyczny: PERSSON – Good news.

100_3934100_3947100_3965100_3968100_3971100_3975100_3976100_3977100_3973

Reklamy

1 komentarz do “Odcinek 49–Blanche de Bruxelles

 1. Sikający chłopiec na etykiecie piwa z Brukseli jest bardzo sensowny, bo to przecież Manneken Pis – jeden z sumboli miasata ;). Wikipedia podaje:
  Manneken pis (Siusiający chłopiec) – symbol Brukseli, figurka-fontanna, wykonana z brązu, przedstawiająca nagiego, siusiającego chłopca.

  Jak mówi jedna z legend, ów chłopiec był synem jednego z królów belgijskich. Podczas polowania w lasach znajdujących się (niegdyś) wokół Brukseli, malec zaginął. Król rozkazał przeszukać wszystkie pobliskie lasy, jednak nikt nie mógł odnaleźć dziecka. Dopiero po kilku dniach, gdy wszyscy stracili już nadzieję na odszukanie królewicza, pewien leśniczy, bardzo spragniony, usłyszał szemrzący strumyczek. Odsunął gałęzie wstrzymujące go od źródła wody i zobaczył nagiego, siusiającego chłopca.

  Inna legenda mówi, że w XIV wieku Bruksela została zaatakowana i była oblegana. Najeźdzcy chcąc zdobyć miasto zaplanowali, iż podłożą materiały wybuchowe w murach miasta i dostaną się łatwo do środka. Jednak mały chłopiec imieniem Juliaanske, szpiegując agresorów, odkrył miejsce, gdzie zaraz miał nastąpić wybuch. Widząc co się dzieje oddał mocz na palący się lont, czym uratował miasto.

  Figura z XV wieku wykonana początkowo w kamieniu została skradziona, tak jak późniejsze jej wersje. Ostatecznie w 1619 figurę wykonał z brązu flamandzki rzeźbiarz barokowy Jerôme Duquesnoy (ojciec François Duquesnoy).

  Figura często ubierana jest w stroje ofiarowane przez stowarzyszenia kulturalne, rzemieślnicze, regiony oraz oficjalne delegacje państwowe. Do czerwca 2007 Manneken Pis otrzymał 789 różnych strojów, które przechowywane są w Muzeum Miasta Brukseli.
  http://www.ilotsacre.be/images/virtualvisit/manneken_pis.htm
  pozdrawiam Jacek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s